top of page
o mnie

Grażyna Perl jest akwarelistką, która łączy pedantyczną technikę
z kapryśną wizją, tworząc magiczną reminiscencję Paula Klee,
z osobliwym dotknięciem współczesnej inteligencji. Tworzy złożone, przekonujące kompozycje z ptaków siedzących na gałęziach a innym razem w niezwykle prosty sposób przedstawia w tętniącym życiem neo – prymitywnym stylu, wizerunek dwóch japońskich kobiet kłaniających się sobie.

Art Speak,
Nowy Jork

… obrazy Grażyny mają natychmiastowy efekt dynamiczny, który wciąga Cię do jej świata. Są jasne i ze względu na jej rzemieślnicze umiejętności, błyszczą … od wglądów we wnętrze jej Wszechświata
i Aniołów Stróżów, do marzeń, opowiadań i luster – jak w magicznym paralelnym ogrodzie… Uczta dla podświadomości.

John Porter

Natasza
Goerke

Grażyna z czułą precyzją wycina z powietrza świat - nieuchwytny, symboliczny, złocisty. W porywach groźny i smutny, ale niezmiennie piękny.

(…) W obu przypadkach i malarza i pisarza często uwodzi nas treść. Bywa tak pełna, że pochłania nas całkowicie; doskonałością formy, konstrukcji, akcji, subtelną obecnością piękna. Stajemy się częścią obrazu czy powieści i nawet nie zauważamy, że historia rozgrywająca się na planie fabularnym, to znaczy widocznym ma jeszcze podpinkę, czyli historię, której nie widać. Symbole mogą nas zdradzić w pewnym sensie. Po pierwsze nie widzimy ich; po drugie, gdy już zobaczymy muszą przejść przez świadomość, żeby nas poruszyć; po trzecie świadomość to nie jest miejsce, do którego przynależą, musimy, więc wrócić tam skąd pochodzą i dokąd nas przywołują. To świat niewidzialny. Odkrycie tego świata - mimo, że mamy wyobraźnię, myśli i uczucia, niewidoczne siły, z których korzystamy - to wciąż długa droga, poprzedzająca odkrycie świata niewidzialnego. Prowadzi do niej najczęściej seria małych inicjacji, rozciągniętych na przestrzeni dziesiątków lat. U Grażyny te małe znaki odbijają poruszenie na powierzchni znamionującej głębię, z pewnością bezdenną i bezgraniczną. Najoczywistszym znakiem Grażyny jest spirala. Tak objawia się znak siły życia, siły,z którą ma do czynienia człowiek od początków swojego istnienia. Siły, którą żywi się ludzka dusza i ciało, geniusz i Bogowie. Ta sama siła tworzy nasze sny, myśli, nasz umysł i duszę.(…)

Krzysztof
Pieczyński

bottom of page